Carinski sindikat Hrvatske dobio bespovratna sredstva za projekt „Korak dalje“ koji se financira iz Europskog socijalnog fonda.
Carinski sindikat Hrvatske predao je prijedlog projekta pod nazivom „Korak dalje“ u sklopu poziva na dostavu projektnih prijedloga „Jačanje socijalnog dijaloga – faza II“ radi dobivanja bespovratnih sredstava od Europske unije. Nakon provedenog natječajnog postupka i odabira projekata Uprava za upravljanje operativnim programima Europske unije donijela je Odluku o dodjeli bespovratnih sredstava Carinskom sindikatu Hrvatske za financiranje projekta u maksimalnom iznosu od 700,416.32 kn.
Svrha projekta „Korak dalje“ je naša istinska potreba da kroz bolju koordinaciju regionalnih povjerenika, sinergiju svih sindikata koji djeluju u CU, izgradnju timske kulture, usavršavanja pregovaračkih i komunikacijskih kompetencija i razumijevanja važnosti socijalnog dijaloga podignemo ukupni kapacitet sindikata i utječemo na poštivanje Kolektivnog ugovora i na rješavanje radnih sporova socijalnim dijalogom, a ne prijavama nadležnim inspekcijama.
Kako se CU-a nalazi direktno pod Ministarstvom financija u socijalnom dijalogu nailazimo na dosta nejasnoća o kojim pravima i uvjetima rada zaposlenika se vodi bipartitni, a o kojima tripartitni socijalni dijalog s obzirom na propise, specifičnosti posla i ujete rada.
Carinski sindikat Hrvatske bio je ravnopravni član pregovaračkog tijela sindikata koji djeluju u državnim službama. Nažalost, 2013. godine uz prešutni dogovor s Vladom Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika uz dva sindikata policije preuzeli su našu ulogu u pregovaračkom tijelu, što za posljedicu ima niz nepravilnosti u poštivanju prava carinskih službenika i namještenika i uvjeta rada jer se naši uvjeti rada zbog specifičnosti posla i zakonskih propisa razlikuju od poslova ostalih državnih službenika i namještenika.
Provedbom ovog projekta direktno ćemo utjecati na rad i jačanje socijalnog dijaloga. Očekujemo izgradnju bolje pregovaračke pozicije sindikata i usklađeniji socijalni dijalog s poslodavcem što će imati dugotrajni utjecaj na sve zaposlenike CU po pitanjima poštivanja Kolektivnog ugovora, zaštite prava carinskih službenika i namještenika i uvjeta rada.
Uz pomoć stručnog tima analizirati ćemo postojeće probleme, razviti plan vraćanja reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje, razviti i publicirati „Kodeks“ koji će sadržavati poželjne obrasce ponašanja sindikalnih povjerenika s ciljem poticanja razvoja timskog i usklađenog socijalnog dijaloga i omogućiti kvalitetan kontinuitet budućeg rada sindikata kao aktivnog dionika socijalnog dijaloga.
Provedba projekta planirana je u periodu od 1 godine kroz 28 edukacijskih dana za 60 sudionika (predstavnici CSH, 3 srodna sindikata i predstavnici poslodavca iz MF i CU), savjetovanja (1dan – 40 sudionika sindikalista i poslodavca) i okruglog stola otvorenog za javnost na temu „Zajedno smo jači“ gdje ćemo otvoriti raspravu o izazovima i preprekama na putu međusindikalne suradnje s ciljem promoviranja pozitivnih razmišljanja o zajedničkom jačanju i unapređenju socijalnog dijaloga u RH.
Sve projektne aktivnosti bit će dostupne članovima sindikata, našim suradnicima iz srodnih sindikata i javnosti preko web portala CSH.
Predsjednik CSH
Rino Štorić